Torna - Freze

Torna - Freze

Kendi ekseni etrafında dönmekte olan, metal veya yapay malzemeler üzerinden doğrusal hareket eden kesici takım yardımıyla yapılan talaş kaldırma işlemine Tornalama denir.

Kesme hareketi takımın kendi etrafında dönmesi ve parçanın ilerleme hareketi yapması ile gerçekleşen işleme ise Frezeleme denir.

Tornanın avantajları nelerdir?

  • Özellikle dairesel parçaların yüzeyinin temizlenmesi başta olmak üzere, diş açma, delik delme, faturalama işlemlerinde freze proseslerine göre işlem süresini kısaltır.
  • Torna tezgahlarının bir diğer avantajı ise, iş parçasının freze tezgahlarına göre daha kısa sürede tezgaha bağlanabilmesidir. Bu sayede seri bir üretim gerçekleştiriliyor ise parça değiştirme süresinde geçen vakit kaybı en aza indirgenmiş olacaktır.

Frezenin avantajları nelerdir?

  • Freze tezgahları, kesici takımın hareketliliği ile talaş kaldıran tezgahlar olması sayesinde büyük bir eksen esnekliğine, hareket kabiliyetine de sahip olmaktadırlar. Kesici takımın durağan iş parçası etrafında, üzerinde, altında rahat bir şekilde hareket edebilmesi, torna tezgahında gerçekleştirilemeyen, eksenel olmayan faturaların, kot farklarının, talaş kaldırma işleminin de bu tezgahlarda rahatlıkla gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır.
  • Torna tezgahlarında parça hareketli olmasından dolayı, operatör tarafından yapılacak bir ihmalsizlik sonucu müdehalenin uzuv kaybına yol açma olasılığı, freze tezgahlarına oranla daha yüksektir.

Yıllardır Yılşen Torna olarak torna ve freze işlemlerinde işin tanımı ne olursa olsun üretim kalitesi ve uygun fiyat politikamızdan ödün vermeksizin sizlere hizmet vermekteyiz.

Bize Yazın

resim kodu